Automatyczne skrzynie biegów – FAKTY I MITY

Opinii pozytywnych jak i negatywnych na temat automatycznych skrzyń biegów jest bardzo dużo. Są to głównie opinie wystawiane przez zwykłych użytkowników samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie natomiast przez samych specjalistów/mechaników na co dzień pracujących z tematem przekładni. Oczywiście opinie są zależne od wielu czynników: modelu i producenta automatycznej skrzyni biegów, użytkowania jej, serwisowania jak i doświadczenia lecz chcielibyśmy tutaj Państwu przedstawić naszą opinie pozyskaną na doświadczeniu oraz wiedzy zdobytej z innych sprawdzonych źródeł.

Zacznijmy może od jednego z bardziej „sławnych” stwierdzeń, iż automatyczne skrzynie biegów są drogie w utrzymaniu jeżeli chodzi o spalanie paliwa…. oczywiście od razu zaprzeczamy tej tezie! Oczywiście jest taka możliwość, że spalanie paliwa przy użytkowaniu automatycznej skrzyni biegów może być większe ale tyczy się to wyłącznie uszkodzonych czy tez wadliwych skrzyń jak i skrzyń starszej generacji gdzie budowa przekładni różni się bardzo od nowoczesnych modeli, które w obecnej chwili potrafią nawet niwelować ilość spalanego paliwa w samochodzie. W związku z czym możemy posilić się o stwierdzenie, że spalanie paliwa nie jest w 100% zależne od automatycznej skrzyni biegów a bardziej od pojemności silnika, stylu jazdy oraz eksploatacji samochodu osobowego.

Kolejny bardzo znany mit to awaryjność automatycznej skrzyni biegów w porównaniu do jej manualnej odpowiedniczki. I tu znowu możemy się odnieść do tak ważnej i istotnej eksploatacji automatycznej skrzyni biegów. Pamiętając, że przekładnia jest tak samo ważna jak silnik samochodu należy o nią równie skrupulatnie dbać poprzez regularny serwis i wymianę oleju co minimum 40 tyś kilometrów wraz z filtrami. Fakt jest taki, że na rynku motoryzacyjnym występują modele o wysokiej awaryjności, których należy unikać lecz jednak większość z nich posiada dobre opinie i użytkownicy cenią sobie jazdę automatyczną skrzynią biegów przede wszystkim za komfort jazdy. Przede wszystkim przy awaryjności kluczową sprawą jest – dbałość o automatyczną skrzynię biegów i poprawne jej użytkowanie.

Do czołówki najpopularniejszych opinii możemy jeszcze dopisać kosztowność naprawy automatycznej skrzyni biegów względem manualnej skrzyni. No i tutaj niestety nie da się ukryć, że w momencie usterki naprawa automatycznej skrzyni biegów może sięgnąć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych co może mocno uderzyć właściciela po kieszeni. Wysoka cena naprawy wiąże się głownie z budową automatycznej skrzyni biegów, która jest bardzo skomplikowana i skomputeryzowana oraz z  trudnością jej naprawy i niszową wiedzą, którą nie każdy serwis samochodowy posiada. No i po raz kolejny – poprawne i rzetelne użytkowanie automatycznej skrzyni biegów odwdzięczy nam się brakiem awaryjności oraz wieloletnim użytkowaniem. A więc podsumowując nie zawsze naprawa automatycznej skrzyni biegów będzie kosztowna.

Z tych mniej znanych mitów jest brak umiejętności jazdy manualną skrzynia biegów po przejściu na użytkowanie automatycznej skrzyni biegów. Obalając ten mit jedyną różnicą odczuwalna dla użytkownika automatycznej skrzyni biegów będzie komfort jazdy i wygoda, którą ciężko porównać do manualnej skrzyni biegów gdzie jednak trzeba operować często sprzęgłem i biegami przy jeździe głownie w mieście. W związku z czym po zaprzestaniu użytkowania automatyczne skrzyni biegów będzie trzeba zmienić nawyki oraz po raz kolejny przyzwyczaić się do braku wygody.

Podsumowując temat faktów i mitów dotyczących automatycznej skrzyni biegów możemy jasno stwierdzić, że  „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Każdy musi wyrobić swoja opinię użytkując automaty z zachowaniem należytej dbałości o przekładnie i odpowiednie traktowanie jej podczas jazdy a naszym zdaniem każdy klient będzie zadowolony i większość jasno stwierdzi, że automat to komfort i wygoda.